Hieronder de links naar de stukjes die ik tot nu toe schreef naar aanleiding van de muziek van een cantate van Bach.
- Christ lag im Todesbanden, BWV 4 Bij de cantate „Christ lag im Todesbanden, BWV 4“ van Bach gaat het om de overwinning op de dood. Dit kun je veralgemeniseren, bij het Christendom is het Christus die dat doet door met Pasen uit de dood op te staan.
- Bleib bei uns, denn es will Abend werden BWV 6 Zoals de Emmaüs-gangers willen dat de vreemdeling met hun meegaat, zo willen de Christenen dat Jezus bij hen blijft. Deze cantate is voor tweede paasdag, net als BWV 66 waar ik ook over schreef. Hoop en vrees worden daar belicht, misschien zoals dat ook speelde bij de twee Emmaüs-gangers in hun discussie op weg naar het stadje.
- O Ewigkeit, du Donnerwort. BWV 20 en Herr wie du willt BWV 73 Deze cantates gaan over het einde der tijden en het verlangen naar de dood.
- Nun komm der Heiden Heiland BWV 61 De mensen zien uit naar de geboorte van Jezus, de komst van de verlosser.
- Over de koraalvoorspelen bij Nun komm der Heiden Heiland
- Erfreut euch ihr Herzen BWV 66 Jezus is dood, maar waar is hij? Een van de cantates die Bach schreef voor de tweede paasdag.
- Wachet betet, betet wachet BWV 70 Over het einde der tijden
- Herr wie du willt BWV 73 De lijdende mens ziet hoopvol uit naar zijn eigen dood.
- Mache dich mein Geist bereit BWV 115 Wees waakzaam en bidt, zodat je ziel gereinigd wordt.
- Auf Christi Himmelfahrt allein BWV 128 We proberen te begrijpen waar Jezus is, na zijn hemelvaart. Maar dat lukt ons niet.
- Komm, du süße Todesstunde BWV 161 Deze cantate is geschreven voor de zestiende zondag na Pinksteren, als in het evangelie de opwekking van de doden op de jongste dag centraal staat. De strekking is vooral: het hebben van de wil tot sterven, het hebben van de wil om naar de hemel te gaan. Ik schreef dit stukje toen mijn schoonvader overleed.
- Erschallet, ihr Lieder, erklinget, ihr Saiten! BWV 172 In een quasi-erotische tekst wordt bezongen hoe de ziel samengaat met de Heilige Geest via een ‘kus van genade’, en uiteindelijk volgt de voltooiing: ‘Ik ben van jou, en jij bent van mij’.
Pingback: Het paaslam | De kwintencirkel
Pingback: Blijf bij ons | De kwintencirkel
Pingback: Pro Deo | De kwintencirkel
Pingback: Advent | De kwintencirkel
Pingback: In de war | De kwintencirkel
Pingback: Hemelse oneindigheid: Bach en het gebruik van de Cantus Firmus | De kwintencirkel
Pingback: Hoe Bach de vastentijd ingaat. | De kwintencirkel
Pingback: Blijf waakzaam | De kwintencirkel
Pingback: Het mysterie van de Hemelvaart bij Bach | De kwintencirkel
Pingback: De jongste dag | De kwintencirkel
Pingback: Erotiek in de Lutherse kerk | De kwintencirkel